Měření za pomocí pravítka

style=“margin:0cm m 0cm 8pt“> Měřidla jsou rozhodně nepostradatelné, protože díky nim můžeme vyrábět přesně a tak, aby každý výrobek byl stejný. Jedním ze základních je pravítko.

Měření za pomocí pravítka

Základní měřidlo

Pravítko je opravdu jedním z vůbec nejzákladnějších měřidel, protože má základní délkové míry. Spatříme na něm centimetry a milimetry, což je pro řadu výrob naprosto dostačující. S tím plastovým pracují už děti na základní škole, protože se učí základy geometrie a také celkově rýsování. Vzhledem k přesnosti na milimetry jsou obrazce hezky přesné, přičemž se i za pomocí něj hezky rýsuje, protože tužka kopíruje hranu pravítka.

plastové pravítko

Samozřejmě, že pro využití třeba v dílně není plastový materiál úplně ideální, a proto je mnohem lepší kov. Ten je totiž mnohem více odolný a nerozhodí ho ani vyšší teplota. Pokud jej budete klasicky používat, tak se mu rozhodně nic nestane a bude Vám velmi dlouho sloužit bez žádných problémů. Vzhledem k pevnosti míra neustále zůstává stejná, a proto se vyhneme nepříjemnosti u ohebných pravítek, které se ohýbáním po nějaké době prodlužují a milimetr už rázem není milimetrem.

Sinusové pravítko

Pravítko samozřejmě není jen jedno, protože jich je celá řada. Každá práce totiž vyžaduje specifické měření, kdy si stejné pravítko nevezme třeba zedník a truhlář. U každého jsou jiné požadavky, a proto máme také široký výběr těchto měřidel. Jedním z velmi specifických je sinusové pravítko https://www.i-nastroje.cz/Sinusova-pravitka-c11_432_2.htm, které poslouží zejména při strojírenské výrobě.

skladácí metr

Neslouží totiž jako běžná pravítka k měření délkové míry, ale k měření úhlu k základní rovině, protože u mnoha součástek je potřeba vyrobit přesný úhel. Pravítko má zajímavý vzhled, protože největší část je kovová základna, která má po stranách dva válečky. Právě díky tomuto řešení můžeme snadno měřit zobrazený úhel. Jmenuje se sinusové, protože se zde skutečně využívá funkce sinus, která bere ohled na naklonění os válců. Často se pravítko používá na měření kuželovitosti, kdy se jeden váleček nechá na podložce a druhý potřebně podloží, aby byla vrchní strana kuželu v rovině.