Balatonfüred

V dobách normalizace lidé milovali dovolenou na břehu Balatonského jezera v Maďarsku. Tehdy ještě Čechoslováci si tímto způsobem kompenzovali nedostupnost moře. Toto místo je ovšem vyhledávaným místem turistů dodnes.
plachetnice na jezeře
Hlavním sídlem severního břehu jezera Balaton je Balatonfüred. Jedná se nejen o významné turistické, ale také o významné lázeňské centrum.
Před dvěma a půl miliony let zdejší krajinu formovaly vulkanické síly. Díky tomu dodnes v okolí jezera tryskají prameny a lidé už v dávných dobách intuitivně tušili jejich léčebné možnosti. Na pobřeží Balatonského jezera najdeme celou řadu termálních lázní. Městečko Balatonfüred se patří mezi ně.
Léčivé účinky zdejší vody byly známé už v sedmnáctém století a oficiální lázně jsou zde už od konce osmnáctého století.
 rybář u majáku

Poslouží mnoha nemocným

Komu zdejší pobyt prospěje? Především lidem, které trápí problémy se srdcem, například při léčbě poinfarktových stavů, nebo vysokého tlaku. Pobyt ovšem prospěje také lidem s poruchami oběhového systému, prospívá také k rekonvalescenci lidí, kteří se doléčují po dlouhodobé nemoci. Pitnou kůru lze doporučit také lidem, které trápí zažívací potíže.
Co se týče ubytování, k dispozici jsou zde luxusní hotely, ale také cenově dostupnější penziony či levné kempy, i zde je možné sehnat ubytování v soukromí.
jezero balaton
Městečko nabízí množství dalšího vyžití rekreačního i turistického. Návštěvníci městečka by si neměli nechat ujít prohlídku zdejšího přístavu a plavbu lodí po jezeře. Milovníci sportu si zde také mohou celoročně užívat. V létě je to plachtění, windsurfing, jízda ve člunu a v zimě lze na jezeře bruslit. Milovníci starobylých památek si nesmí nechat ujít návštěvu tiháňského poloostrova, kde se nachází starobylý klášter z jedenáctého století. Využít můžete turistické stezky v okolí jezera a vychutnávat si zdejší půvabné scenérie, které samy o sobě mají léčivé účinky. Milovníci těžkého maďarského vína ocení, že se v okolí nachází celá řada vinařských center.