Debetní nebo kreditní karta?

Debetní karta
 
Základní informací je, že tato karta je vždy vázána k běžnému účtu. Při placení tedy využíváte vlastní peněžní prostředky, které máte na svém účtu (příjmy ze zaměstnání, důchod, invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti a další). Pokud se tedy stane, že bude debetní karta odcizena a zneužita, přijdete o své peníze. Vyjímka může nastat v případě, že máte na svém běžném účtu nastavený kontokorent (tedy možné mínusové čerpání). Zde se dostáváte po vyčerpání vlastních peněz do čerpání peněz banky a tyto peníze tedy musíte vrátit zpět (většinou si je banka strhává automaticky z dalších příchozích peněz, např. z příjmu ze zaměstnání).
 bezejmenná kreditka
Důležité si zapamatovat: Debetní karta je vždy k běžnému účtu.
 
 
Kreditní karta
 
Zde je základní a důležitý rozdíl. Kreditní kartou čerpáte schválený finanční limit od banky, nebo jiné finanční instituce. Tedy při platbě tímto typem karty čerpáte peníze, které je potřeba následně vrátit zpět. Lze využít bezúročného období, nebo splácet ve splátkách. Ovšem pozor na to, že v případě splácení se začíná účtovat úrok! Kreditní karta je výhodná v tom, že se může vrátit při placení část peněz zpět. Je potřeba si nicméně dávat pozor, aby se člověk nedostal do dluhové pasti a neměl problém se splácením.  Mnohdy jsou totiž schválené limity na kreditních kartách v řádech statisíců. Jsou různé typy kreditních karet: klasická (základní), stříbrná, zlatá (gold), platinová kreditní karta. Na zlaté (gold) a platinové kreditní kartě je většinou vysoký limit, zpravidla až do výše 500 tisíc korun.
 
Důležité si zapamatovat: Peníze čerpáte “na dluh” a je potřeba je vrátit zpět v rámci bezúročného
                                           období, nebo na splátky s úrokem.
 master karty
Často se mi stává při práci na zákaznické lince v bance, že zavolá klient a začne mluvit o kreditní kartě a potom zjistím, že se vlastně jedná o debetní k běžnému účtu. Nebo naopak o debetní kartě a zjistíme, že dotaz se týká kreditní karty. Je potřeba ten rozdíl znát. Nejen proto, že ulehčíte práci lidem, kteří vám v bance chtějí pomoci, ale hlavně vy budete vědět. Několikrát se mi stalo, že se klient divil, proč má peníze platit, když je vyčerpal. Pak jsem musel vysvětlovat, že je to vlastně kreditní karta a tu je potřeba splácet. Jde především o vaše peníze a znalost. Víte, co se říká: “Neznalost neomlouvá”.