Kompozitní poklopy jsou velmi oblíbené. Proč? A jak vlastně vybrat správný poklop?

Výběr správného poklopu je velmi důležitý. Proto je potřeba vědět, jakým způsobem je nutné ten správný produkt vybrat. Hlavním kritériem je zejména to, kde bude tento kryt využitý, a jaké bude mít v tomto místě zatížení. Poklopy jsou totiž rozdělovány na základě příslušné normy EN 124 do šesti skupin, právě podle zatížení.

kanály


Rozlišují se tak plochy, které nebudou zatěžovány téměř vůbec, neboť je budou využívat zejména chodci, případně cyklisty, až po plochy, které budou vystavovány obrovskému zatížení, přičemž zde se může jednat například o letištní plochy. Podle určení třídy zatížení tedy zvolíte, který druh poklopu potřebujete.
Následně je však potřeba zvolit materiál. Zde rozlišujeme –

  • Tvárnou litinu –která je takovým klasickým materiálem. Jejich výhodou je nízká cena a snadná dostupnost, proto se využívá nejvíce na vozovkách. Nevýhodou je však hmotnost, postupem času se přidává také koroze.
  • Ocelový plech a nerez– tyto typy mohou mít téměř jakoukoliv povrchovou úpravu, ocel může mít také protiskluzový povrch. Výhodou je zejména možnost provedení dle požadavků zákazníka, nevýhodou je, že je tento typ na objednávku, tudíž budete muset nějakou dobu čekat, než vám zakázku vyrobí.
  • Plastové či kompozitní– právě plastové kryty jsou v současné době nahrazovány spíše kompozitními poklopy. Je to z několika podstatných důvodů. Výhodou je zejména nízká hmotnost, která je v porovnání zhruba pětkrát nižší než u klasických litinových typů. Rovněž se však pyšní vysokou životností, neboť zde nehrozí koroze. Tudíž je tento materiál velmi odolný vůči agresivnímu prostředí. Nevyžaduje si ani žádnou speciální údržbu. Co je potřeba zdůraznit – nejedná se o materiál, který by byl vykupován ve sběrných dvorech, tudíž se tento kryt nebude stávat terčem zlodějů tak, jako například právě ty litinové. Tento typ je také elektricky nevodivý a rozměrně velmi variabilní, tudíž si můžete pořídit opravdu v takové velikosti, jakou budete potřebovat.

mříž

To jsou zřejmě největší přednosti tohoto kompozitního materiálů, který je v současné době tak oblíbeným. Není divu, když přináší tolik výhod oproti těm ostatním typům.