Přátelské a pohodové Znojmo

Na levém břehu řeky Dyje se rozkládá město Znojmo. Spadá do Jihomoravského kraje a je jeho druhým největším městem. Leží svou rozlohou v národním parku Podyjí a jeho příroda je skutečně velmi krásná.
Poloha Znojma je výhodná nejen pro pěstování vinné révy, ale také co se týká sousedství s Rakouskem. Pouhých sedm kilometrů od Znojma se nachází hraniční přechod, a tak se zde často podívají i naši německy mluvící sousedé.
pohled na Znojmo
Znojmo je ráj vinařů, o tom není pochyb, na každém rohu vinárna, za městem co dům, to vinohrad. Sousední vesničky nabízejí příjemné posezení ve sklípcích a turisté se sem rádi a často vracejí. Mezi jednu z vyhlášených vesnic, která přímo sousedí se Znojmem a dá se do ní pohodlně dojít pěšky je Nový Šaldorf. Zhruba 180 sklepů v malé obci jistě svědčí o tom, že zde se obyvatelé vinařství skutečně intenzivně věnují.
hrozen vína
Znojmo jsou však také úchvatné památky, mezi které patří bezpochyby Znojemský hrad s rotundou svaté Kateřiny, Loucký klášter, katedrála svatého Mikuláše nebo Znojemské podzemí. Právě to přitahuje návštěvníky svou tajemnou a pohnutou historií a v letních měsících, kdy venku je vedro, se dá vevnitř také příjemně ochladit. Unikátní provedení labyrintu chodeb a sklepů v každém případě stojí za to vidět. Měří až 27 kilometrů a je tak největším podzemním systémem v České republice.
cyklista a vinice
Historické centrum města je ovšem krásné celé, dá se projít pěšky, nebo se můžete svézt výletním vláčkem, který vás zaveze i na vzdálenější místa.
Pro milovníky procházek, turistiky nebo jízdy na kole, je Znojmo jako stvořené. Řada cyklostezek pro zdatné i méně trénované cyklisty vás zavede na zajímavá a krásná místa v okolí. Vydat se můžete také do nedalekého Rakouska. V teplých letních dnech lze využít moderní koupaliště u Louckého kláštera.
Navštívit Znojmo však můžete také na podzim, kdy se zde koná tradiční Znojemské vinobraní s bohatým kulturním programem, historickými převleky a hlavně ochutnávkou vína a burčáku.
Kdo Znojmo jednou navštíví, zamiluje si jej navždy a bude se sem rád znovu vracet.