Zážitkové školní výlety

Organizace a naplánování školního výletu není nic jednoduchého. Děti jsou stále náročnější, předpisy pro organizaci a průběh školních výletů stále přísnější a někdy je pro učitele problém najít čas a schopnosti výlet kvalitně zorganizovat. Některé cestovní kanceláře se na pořádání školních výletů, škol v přírodě apod. specializují a vznikla i spousta organizací, která se tímto zabývá, čímž sejme břemeno přípravy z beder učitele. Je třeba si jen společně s dětmi ujasnit, zda výlet bude jednodenní nebo pobytový a na co by měl být zaměřen. A pak už jen vyhledat organizaci, která výlet zorganizuje a dodá i průvodce a instruktory, kteří pomáhají učitelům a vezmou část povinností na sebe.
vodácký kurs
Velké oblibě se těší zážitkové výlety, které jsou obvykle organizovány nějakou profesionální organizací. Děti mohou vyzkoušet střelbu z luku, vzduchovky, paintball, lanovou dráhu, večerní stezku odvahy, kulečník, stolní fotbal, věnovat se kreativním činnostem jako je malování na hedvábí, na sklo, keramika apod. Záleží na věku účastníků.
Některé výlety jsou více ve sportovním ladění jako třeba školní vodácký výlet, putovní výlet, geocaching, orientační běh, lezecké stěny, airsoft, trampolíny, cyklistika, plážový volejbal apod. Nechybí ani táborák či posezení u grilu. V případě vícedenních výletů je k dispozici ubytování i strava.
Vznikly také tzv. zábavní nebo dětské parky, kde se dá strávit čas během jednodenního výletu. Každý nabízí trochu jiné aktivity, takže je třeba se řídit věkem dětí. Doplnit lze návštěvou hradu, muzea, zámku, rozhledny. Oblíbené jsou i výlety do ZOO či aquaparku. Návštěvu některého z aquaparků děti a mládež určitě ocení, vyřádí se na atrakcích, ovšem pro učitele je to docela adrenalinový zážitek.
děti na molu
Některé organizace pořádají výukové výlety, kdy děti zábavnou formou doplní učivo. Například jsou oblíbené výlety do minulosti, kdy je možné vybrat si z nabídky historických témat nebo pro menší děti pohádkové výlety.
Nabídka je opravdu pestrá, stačí se jen dohodnout, zvážit cenu výletu, kterou jsou rodiče ochotni zaplatit a může se objednávat.