Úprava povrchu materiálu

Obrábění a broušení

Když máme na výrobku plochu, kde má být plošný styk s jinou součástí, tak většinou musí být na těchto plochách jistá drsnost, protože jinak bychom riskovali třeba zadření, což jistě nechcete. Prvotní drsnost a vlastnosti povrchu záleží na tom, jakým způsobem je předmět vyroben. U odlitku, který se nejčastěji lije do pískové formy je potřeba počítat s tím, že nebude nijak slavná. U obrábění už je to dost lepší, přičemž rakový CNC stroj může nakonec odebrat ještě jednu čistou třísku, čímž se výrazně zlepší.

proces frézování

Podle daného stroje, nástroje a nastavení otáček s posuvem se dá předpokládat, jaké drsnosti zhruba dosáhneme. Samozřejmě to také nemusí stačit, a proto tu máme broušení. U něj je široký výběr různých kotoučů, takže nebývá problém dosáhnout požadované drsnosti. Co se týče odolnosti, tak tu můžeme zlepšit třeba metodou kuličkování, protože součásti potom zvládají mnohem vyšší otlačení a podobně.

Tryskání abrazivy

Jestliže potřebujeme mít hladký a čistý povrch na velké konstrukci, tak těžko budeme každý kousíček brousit či šmirglovat ručně, protože to by byla opravdu velká dřina. Z tohoto důvodu je tu možnost mít mobilní pískovačku, která využívá abrazivních částic, které jsou s vysokou energií tryskány na daný předmět, takže se snadno zbavíme rzi, barvy a tak dále. Na takto ošetřený povrch můžeme nanést třeba antikorozní barvu, aby byl kov stále hezký netrápila jej koroze.

povrch oceli

Pískovačka se tomuto stroji říká kvůli tomu, že nejčastěji je jako abrazivum používaný písek, který dobře plní svůj účel, a ještě k tomu není nijak drahý. Pískovačky si můžeme rozdělit na hobby a profesionální. To záleží na tom, jak často budeme stroj používat a k jakému účelu. U každého jsou dobře popsány parametry, takže si všechno můžete v klidu nastudovat a klidně se prodejce zeptat, na co budete potřebovat, protože ten Vám rád poradí.